O Nas
Pierwsze wzmianki o rzemiośle w Nowogardzie pochodzą z początku XIII w. –„Jest to gródokazały, o zwartej zabudowie, o wielkich bogactwach i wysoko kwalifikowanych rzemieślnikach.
”Rzemiosło przez wieki rozwijało się wraz z miastem. Po wkroczeniu w marcu 1945 roku wojsk radzieckich i polskich do Nowogardu, zaczęto organizować życie gospodarcze i polityczne. W wyniku grabieży i palenia domów przez wojska sowieckie miasto zostało zniszczone w 70%.
W pierwszych miesiącach po działaniach wojennychw Nowogardzie mieszkało ok. 1800 osób pochodzenia niemieckiego i 600 osobowa grupapolskich osadników. Liczba mieszkańców po likwidacji napadów i poprawie aprowizacji zaczęłaszybko rosnąć i w 1946r. sięgała już kilku tysięcy.
Ogromne zapotrzebowanie na różnego rodzaju usługi w zniszczonym mieście spowodowało powstanie wielu warsztatów i zakładów rzemieślniczych, które mając potrzebę uregulowania swojej działalności i wzajemną pomoc w zaopatrzeniu utworzyły organizację cechową.
W kwietniu 1946 roku 186 zakładów rzemieślniczych utworzyło swą organizację pod nazwą „Cech Rzemiosł Różnych w Nowogardzie” - pierwszym Starszym Cechu został Marian Lisiecki.
Na przestrzeni 70 lat istnienia Cechu funkcję Starszego Cechu pełnili:
Marian Lisiecki,
Piotr Siupik,
Paweł Looka,
Stanisław Karasiński,
Stanisław Szpilkowski,
Jan Ardan,
Leokadia Sawa,
Zygmunt Lisowski.
Starszy Cechu Dariusz Szulejko
Podstarszy Mirosław Morawski
Sekretarz Jarosław Koladyński
Skarbnik Adam Dembiński
Członek zarządu Andrzej Szcześniak