2013 01 15 wosp 05„Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów" – to hasło 21. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas którego Polacy zbierali pieniądze na wsparcie terapii noworodka i niemowlaka, a także – po raz pierwszy w historii akcji – na pomoc medyczną dla osób starszych. Zbiórka do puszek oraz aukcję na scenie NDK przyniosły kwotę 22 549,01 złotych, natomiast internetowe aukcje 1 785 złotych.

Działania w ramach WOŚP rozpoczęły się w Nowogardzie na długo przed finałem, o czym najlepiej świadczą akcje zbierania pieniędzy w nowogardzkich szkołach, przedszkolach oraz klubach sportowych. W tym roku na nowogardzkie ulice wyruszyło około 50 wolontariuszy, którzy mimo panującego chłodu wytrwale zbierali pieniądze docierając do różnych zakątków naszego miasta.

Wielki finał rozpoczął się o godzinie 14.00 w sali widowiskowej Nowogardzkiego Domu Kultury, która szybko zapełniła się ludźmi. Prozdrowotny charakter akcji widoczny był niemal natychmiast po wejściu do NDK – w holu czekały na przybyłych stoiska promujące zdrowie, można było więc zmierzyć poziom cukru we krwi i ciśnienie, a także poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy pod bacznym okiem instruktorów. Panie mogły też nauczyć się samobadania piersi na specjalnym fantomie.

Program imprezy był bardzo zróżnicowany – występy nowogardzkich zespołów (i nie tylko) przeplatały się z aukcjami, podczas których można było wylicytować wybrany przedmiot. Z pewnością tego dnia nie było miejsca na nudę! Na scenie wystąpiły zespoły taneczne i wokalistki znajdujące się pod opieką NDK –„Wesołe Paluchy", „Fenix II i III", „Cheerleaders Endorfiny", „Flesz Dance II", „Andeor" i „Balance". Miłośników ostrego brzmienia bez wątpienia ucieszył występ zespołu „Empty Space" z Pyrzyc, po którym można było wyciszyć się słuchając poezji śpiewanej w wykonaniu zespołu „Crescendo". Nie zabrakło również zespołów folklorystycznych – „Kapeli Rycha", „Wesołej Ferajny" i „Błyskawiczek". Wiele emocji wzbudzały licytacje (przedmioty zostały ufundowane przez bezinteresownych darczyńców) prowadzone przez dyrektor NDK Anetę Drążewską, Pawła Biernackiego i Monikę Marach, podczas których można było kupić np.: dres Ewy Durskiej mistrzyni w pchnięciu kuląz Londynu, zabawki, obrazy, karykatury, figurki, wieże Eiffla wykonane przez osadzonych z Zakładu Karnego w Nowogardzie, rajd samochodem terenowym, a nawet rogala z makiem (ach, ile emocji było podczas licytacji tego rogala) i wiele, wiele innych rzeczy.

Chętni mogli wziąć także udział w aukcjach internetowych, gdzie można było wylicytować jeden dzień w fotelu burmistrza Nowogardu, kurs nauki jazdy oraz koszulkę Ewy Durskiej. Punktem kulminacyjnym WOŚP było oczywiście „ŚWIATEŁKO DO NIEBA", czyli pokaz fajerwerków, które rozbłysnęły nad Placem Wolności. Dalsza część imprezy przebiegała rytmie hip-hopu, który ma w Nowogardzie wielu fanów – sala bardzo szybko zapełniła się widzami. Na zakończenie wystąpił zespół „Rones", który zaprezentował wielkie polskie przeboje.
Kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pokazał, że (na szczęście) jest w ludziach jeszcze dużo empatii, która objawia się zainteresowaniem drugim człowiekiem i chęcią udzielania pomocy potrzebującym. Charakter tegorocznej imprezy – skoncentrowanej na niesieniu pomocy najmłodszym i najstarszym ma z pewnością wymiar metaforyczny – bohaterem jest zawsze człowiek, którego życie powinno być chronione bez względu na wiek.

Katarzyna Kijana

2013.01.15 WOŚP