+48 91 392 17 77
A+ A A-

O Nas

Pierwsze wzmianki o rzemiośle w Nowogardzie pochodzą z początku XIII w. –„Jest to gródokazały, o zwartej zabudowie, o wielkich bogactwach i wysoko kwalifikowanych rzemieślnikach.
 
”Rzemiosło przez wieki rozwijało się wraz z miastem. Po wkroczeniu w marcu 1945 roku wojsk radzieckich i polskich do Nowogardu, zaczęto organizować życie gospodarcze i polityczne. W wyniku grabieży i palenia domów przez wojska sowieckie miasto zostało zniszczone w 70%.
 
W pierwszych miesiącach po działaniach wojennychw Nowogardzie mieszkało ok. 1800 osób pochodzenia niemieckiego i 600 osobowa grupapolskich osadników. Liczba mieszkańców po likwidacji napadów i poprawie aprowizacji zaczęłaszybko rosnąć i w 1946r. sięgała już kilku tysięcy.
 
Ogromne zapotrzebowanie na różnego rodzaju usługi w zniszczonym mieście spowodowało powstanie wielu warsztatów i zakładów rzemieślniczych, które mając potrzebę uregulowania swojej działalności i wzajemną pomoc w zaopatrzeniu utworzyły organizację cechową.
 
W kwietniu 1946 roku 186 zakładów rzemieślniczych utworzyło swą organizację pod nazwą „Cech Rzemiosł Różnych w Nowogardzie” - pierwszym Starszym Cechu został Marian Lisiecki.
 
Na przestrzeni 70 lat istnienia Cechu funkcję Starszego Cechu pełnili: 
Marian Lisiecki,
Piotr Siupik,
Paweł Looka,
Stanisław Karasiński,
Stanisław Szpilkowski,
Jan Ardan,
Leokadia Sawa,
Zygmunt Lisowski. 
 
Od 1986 r. Cech ma swoją własną siedzibę mieszczącą się przy ul. 3 Maja 48. Budynek zostałwybudowany społecznie przez nowogardzkich rzemieślników. W budynku obecnie znajduje siębiuro Cechu, w którym rzemieślnicy mogą uzyskać informacje na temat przepisów podatkowych,emerytalno-rentowych oraz w sprawach nauki zawodów Rzemieślniczych. 

Obecny skład Zarządu Cechu:
Starszy Cechu Dariusz Szulejko
Podstarszy Mirosław Morawski
Sekretarz Jarosław Koladyński
Skarbnik Adam Dembiński
Członek zarządu Andrzej Szcześniak

 

Dane kontaktowe

Adres

3 Maja 45

72-200 Nowogard

tel. +48 91 392 17 77

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.